Nacionālā pārtikas kvalitātes shēma

Jaunumi

  • Infografika_Kvalitates zimes.png
  • snip_2.JPG
  • rimi konkurss.JPG
  • IMG_1578.JPG

Sāk kampaņu Meklē Karotīti!, lai pievērstu uzmanību bērnu ēdināšanas kvalitātei

01 Oct

Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācija sadarbībā ar Zemkopības ministriju, kā arī populārākajiem pārtikas veikalu tīkliem Rimi, Maxima un Top organizē informatīvo kampaņu, lai veicinātu kvalitatīvu vietējo pārtikas produktu patēriņu ikdienas uzturā. Šogad kampaņas moto ir Meklē Karotīti!. Kampaņa mudinās vecākus pievērst lielāku uzmanību bērnu uzturam, aicinot sekot līdzi ēdināšanai skolās un bērnudārzos un izvēlēties paaugstinātas kvalitātes vietējos pārtikas produktus, kas marķēti ar Zaļo un Bordo karotīti.

Informatīvā kampaņa, kuru veido PR aģentūra Mediju tilts, norisināsies no 1. oktobra līdz 15. oktobrim. Kampaņas vēstījuma nodošanai tapis atraktīvs videoklips, kas redzams Nacionālās pārtikas kvalitātes shēmas mājaslapā www.karotite.lv, interneta portālos, kā arī sociālajos medijos. Savukārt veikalu tīklos Rimi, Maxima un Top būs izvietoti informatīvi materiāli, kas aicinās pircējus izvēlēties vietējos produktus, kuri marķēti ar Zaļo un Bordo karotīti.

Zaļā un Bordo karotīte ir Latvijas sabiedrībā labi zināmas un atpazīstamas nacionālās kvalitātes zīmes, kas apliecina vietējo produktu augsto kvalitāti. Savukārt Zaļais publiskais iepirkums ir lieliska iespēja, motivācija un arī pienākuma signāls pašvaldībām sekmēt Latvijā ražoto augstās kvalitātes lauksaimniecības un pārtikas produktu īpatsvara palielinājumu bērnudārzos, skolās un citās iestādēs. Bērni ir mūsu nācijas, mūsu valsts nākotne, tādēļ ir būtiski nodrošināt veselīgu, ekoloģiski tīru un pilnvērtīgu uzturu pašvaldību iestādēs. Jāuzsver, ka, dodot priekšroku pašmāju lauksaimnieku un ražotāju produkcijai, mēs ne vien rūpējamies par veselīga uztura nonākšanu Latvijas iedzīvotāju pārtikas grozos, bet arī esam lokālpatrioti, veicinot Latvijas ekonomikas attīstību!” atgādina zemkopības ministrs Kaspars Gerhards.

“Kampaņā ar nelielu humora piesitienu vēlamies runāt par nopietnu un sabiedrībā patlaban aktuālu tēmu – ēdināšanu un tās kvalitāti skolās un bērnudārzos. Izrādās, ka bērnu ēdienkartei mācību iestādēs regulāri seko līdzi vien katrs ceturtais no vecākiem jeb 26%, tādēļ aicinām vecākus būt aktīvākiem un iesaistīties vairāk. Vienlaikus mūsu veiktās aptaujas dati liecina, ka vecākiem ir svarīgi, lai bērni skolās un bērnudārzos tiktu nodrošināti ar kvalitatīviem vietējiem pārtikas produktiem. Tas ir signāls, kas pašvaldībām un skolām būtu jāņem vērā, veicot Zaļos publiskos iepirkumus un palielinot vietējo produktu īpatsvaru bērnu ēdienkartēs,” uzsver Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas (LPUF) vadītāja Ināra Šure.

90% iedzīvotāju ir svarīgi, lai bērni skolās un bērnudārzos tiktu ēdināti ar kvalitatīviem vietējiem pārtikas produktiem, liecina LPUF  sadarbība ar OMD Snaphots 2019. gada jūnijā veiktā sabiedriskās domas aptauja. 90% respondentu arī pauda viedokli, ka skolu un bērnudārzu iepirkumos priekšroka būtu jādod Latvijā ražotiem produktiem. Savukārt 60% aptaujāto satrauktu, ja bērnus skolās un bērnudārzos ēdinātu ar pārtikas produktiem, kuri ievesti no ārvalstīm un kuru kvalitāti un drošumu neapliecina Zaļās un Bordo karotītes kvalitātes zīmes.

“Ņemot vērā, ka ārvalstu ražotāji nereti izvēlas savu produkciju dēvēt latviskos nosaukumos, maskējot produkta izcelsmes valsti, Latvijas ražotāji novērtētu, ja patērētāji rūpīgāk pētītu iepakojumus un lielāku uzmanību pievērstu izcelsmes vietas noskaidrošanai,” aicina I. Šure. Vien 13% vīriešu, pērkot pārtiku, regulāri izpēta produktu sastāvu. Kopumā visbiežāk uzmanība tiek pievērsta derīguma termiņa noskaidrošanai (85%), pēc tam produkta sastāvam (61%), bet izcelsmes vietai – 38%.

Zaļās un Bordo kvalitātes zīmes ir palīgs steidzīgajiem, jo nozīmē, ka produkts ražots Latvijā, turklāt tas ir paaugstinātas kvalitātes. Karotīšu produktiem ir noteikti stingri sāls un cukura ierobežojumi, kas ir jo īpaši svarīgi bērnu uzturā,  un šiem produktiem izvirzītās kvalitātes prasības pārsniedz gan Latvijas, gan Eiropas Savienības normatīvu prasības pārtikai. Ja nav laika iedziļināties, detalizēti pētot produktu sastāvu, tad uz iepakojuma ir jāmeklē kāda no abām Karotītēm. Mēs aicinām patērētājus nebūt tik vieglprātīgiem, veltīt mazliet vairāk laika un veikalos pievērst lielāku uzmanību produktu iepakojumam, izvēloties preces, kas marķētas ar Zaļās vai Bordo karotītes kvalitātes zīmi,” aicina LPUF vadītāja.

Aptaujas dati arī liecina, ka Zaļā un Bordo karotīte joprojām ir populārākās un zināmākās pārtikas kvalitātes zīmes. Zaļo karotīti zina 92% patērētāju, bet Bordo karotīti – 56%. Abām karotītēm ir arī visaugstākā patērētāju uzticība – 67% uzticas Zaļajai karotītei, bet iedzīvotāju vērtējumā otra uzticamākā ir Bordo karotīte, kas apsteigusi citas kvalitātes zīmes.

Šobrīd Zaļā karotīte ir piešķirta 123 uzņēmumu 532 produktiem, bet Bordo karotīte – 51 uzņēmuma 276 produktiem. Zaļā karotīte tiek piešķirta produktiem, kuri tiek ražoti Latvijā no vietējām izejvielām un atbilst paaugstinātām kvalitātes prasībām. Savukārt Bordo karotīti piešķir produktiem, kuru pilns ražošanas cikls tiek veikts Latvijā, produkts atbilst paaugstinātas kvalitātes prasībām, bet ražošanai nepieciešamās izejvielas var nebūt vietējās.

Atpakaļ
Kā iegūt Karotītes?
Iepazīsties ar noteikumiem
Iepazīstieties ar 2014. gada 12. augusta Ministru kabineta noteikumiem Nr. 461 „Prasības pārtikas kvalitātes shēmām, to ieviešanas, darbības, uzraudzības un kontroles kārtība” (turpmāk – Noteikumi) (pieejami šeit), pievēršot uzmanību šo Noteikumu pielikumiem, kuros minētas konkrētu Nacionālās pārtikas kvalitātes shēmas (NPKS) produktu prasības.
Aizpildi iesniegumu PVD
Aizpildiet iesniegumu produktu sertifikācijai Nacionālajā pārtikas kvalitātes shēmā katram produktam, ko vēlaties pieteikt dalībai NPKS. Šī iesnieguma veidlapu varat atrast Pārtikas un veterinārā dienesta interneta mājas lapā www.pvd.gov.lv. Iesniegumam neaizmirstiet pievienot izejvielu piegādātāju un produktu saņēmēju sarakstu.
Gaidi ziņu
Pēc visu dokumentu saņemšanas ar Jums sazināsies PVD pārstāvis, lai pārrunātu sertifikācijas procesa tālāko norisi un vienotos par pārbaudes laiku Jūsu uzņēmumā.
Noslēdz līgumu ar LPUF
Pēc pozitīva PVD lēmuma un iesnieguma aizpildīšanu par dalību nacionālajā pārtikas kvalitātes shēmā, iesniedziet to LPUF. Uzrādot PVD izsniegto sertifikātu LPUF, ar Jums tiks slēgts Sublicences līgums, kurā atrunāti NPKS norādes lietošanas nosacījumi, kā arī minēts maksājumu apmērs par NPKS norādes publicitātes organizēšanai, apdrošināšanai, reģistra uzturēšanai u.c. izdevumiem.
Pārbaužu veikšana
Saskaņā ar Noteikumiem uzraudzības laikā Jūsu uzņēmuma pārbaude tiks veikta vismaz reizi gadā, savukārt Jūsu izejvielu piegādātāju plānoto pārbaužu biežums tiks noteikts pamatojoties uz risku analīzi.